Czas rozmowy i refleksji…
Poranek 13 lipca w Schronisku w Żukowicach rozpoczął się w nietypowy sposób. Tuż po śniadaniu jego mieszkańcy bowiem zostali zaproszeni do udziału w spotkaniu społeczności, a następnie na zajęcia psychoterapeutyczne.
Spotkanie społeczności – mieszkańców z pracownikami, które prowadziła p. Monika – pracownik socjalny było okazją, aby przypomnieć obowiązujący regulamin czy omówić bieżące sprawy. Podczas spotkania również kierownik schroniska – p. Tomasz przedstawił nowego pracownika – p. Anię, która jako animator społeczny będzie odpowiedzialna za wdrażanie działań w ramach nowego projektu pt. „Razem”, realizowanego przez Caritas. Na zakończenie natomiast panowie zostali poproszeni o wypełnienie ankiet ewaluacyjnych, w których mieli okazję ocenić pracę specjalistów oraz swoje zaangażowanie w prowadzone od wielu miesięcy działania z projektu „Żukowice pomagają”. Po przerwie natomiast odbyła się psychoterapia grupowa. Pani Agnieszka z wykorzystaniem specjalnych „Kart emocji” zaprosiła Panów do tak trudnego wyzwania, jakim jest praca z emocjami. Każdy z uczestników wylosował swoje karty przedstawiające różne emocje. Jak się okazało karty były pomocne, aby zrozumieć, co dana emocja oznacza, w jakich sytuacjach ją przeżywamy, co się z nami wtedy dzieje. Niewątpliwie wartością spotkania było to, że każdy brał w nich udział, zabierał głos, ale też, że wielu z mieszkańców schroniska otworzyło się i opowiadało o trudnych emocjach w swoim życiu, chociażby o rozpaczy i żalu po stracie bliskiej osoby, czy o beznadziejności, strachu, wstydzie czy zawiści. Wspólnie z psychoterapeutą Panowie stworzyli listę emocji pożądanych, pozytywnych oraz tych, z którymi ciężko jest każdemu człowiekowi. Zdziwieniem dla Panów była liczba ludzkich emocji, które wypisywane nie zmieściły się na tablicy oraz to, że większość z nich każdy z nich przeżywał lub tak często jeszcze przeżywa. Podsumowaniem terapii była kierowana dyskusja na temat: Jak pielęgnować w sobie te dobre, pozytywne emocje oraz jak radzić sobie z tymi trudnymi, które są w każdym z nas i świadczą o bogatej naturze człowieka.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.