Dnia 4 maja, w dniu, kiedy tysiące maturzystów w naszym kraju rozpoczęło swój egzamin dojrzałości, mieszkańcy Schroniska w Żukowicach zaproszeni zostali do udziału w zajęciach psychoedukacyjnych dotyczących pracy ludzkiego mózgu. Z wcześniejszych diagnoz przeprowadzonych przez psychologa wynika, że niektórzy z panów mają deficyty w zakresie różnych funkcji poznawczych. Dlatego też zaplanowano zajęcia korekcyjno-profilaktyczne poświęcone usprawnianiu tychże funkcji, aby nauczyć podopiecznych, jak polepszać funkcjonowanie tak ważnego dla organizmu układu nerwowego. Zajęcia rozpoczęły się projekcją filmików edukacyjnych na temat: „Jak działa nasz mózg” oraz „Jak usprawnić pracę mózgu”. Jak się okazało przy okazji pogadanki na te tematy – dużym zaskoczeniem dla oglądających była informacja, że mózg ludzki ma zdolności plastyczne, tzn. że funkcje obszarów, które są uszkodzone mogą być przejęte przez inne oraz, że w każdym wieku możemy przez odpowiednią stymulację wpływać na powstawanie tak ważnych, nowych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi.
Oprócz wiadomości, jak istotne dla mózgu są: odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, uczenie się nowych rzeczy czy radzenie sobie ze stresem, panowie w kolejnej części spotkania mieli także okazję sprawdzić jak działają i wzmocnić swoje procesy poznawcze. Bowiem przy pomocy wcześniej przygotowanych przez psychologa ćwiczeń pracowali chociażby nad poprawą swojej koncentracji, uwagi, orientacji w czasie czy tak ważnej pamięci. Jak ocenili sami panowie – spotkanie w takiej formie u wielu z nich przywołało dobre wspomnienia z czasów młodości, z beztroskich lat szkolnych, ale też były okazją, by przyswoić nowe informacje, opanować nowe umiejętności czy też zintegrować się z innymi mieszkańcami schroniska.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.